مقالاتمقالات روانشناسی

آیا تغییر شخصیت امکان دارد ؟

6گام تا تغییر شخصیت

تا همين چند وقت پيش، هم متخصصين و هم مردم عادي تصور مي کردند که خصوصيات و ويژگي هاي شخصيتي تا سن 30 سالگي کاملاً در فرد ثابت مي شوند. از اين گذشته، روانشناسان باور داشتند که بسياري از ويژگي هاي شخصيتي ژنتيکي و ارثي هستند.

اين يعني مثلاً شما ذاتاً فردي سازگار، عصبي، برونگرا و … به دنيا مي آييد و همانطور باقي مي مانيد. مگر اينکه برحسب شرايط محيط تغيير کنيد. آن زمان تصور بر اين بود که تغيير شخصيت مسئله اي امکان ناپذير است.

اما تحقيقات اخير ثابت کرده است که ويژگي هاي شخصيتي قابل تغييرند. شما مي توانيد اگر خواستيد آنها را تغيير دهيد.

دو تن از محققان دانشگاه کاليفرنيا در تحقيقات خود به اين نتيجه رسيدند که خصوصيات شخصيتي با گذشت زمان تغيير مي کنند.

امام علي (ع) : اندازه هر کس به اندازه همت او است . و صداقت هر کس به اندازه شخصيت او است . و شجاعت هر کس به اندازه زهد و بي اعتنائي او [ به ارزشهاي مادي] است . و عفت هر کس به اندازه غيرت او است.

البته اين تغيير بيشتر در دوره بزرگسالي صورت مي گيرد تا دوره کودکي. شما بعنوان يک فرد بزرگسال مي توانيد با تغيير خصوصيات شخصيتي خود زندگي خود را ارتقاء دهيد.

تغییر شخصیت با شش گام

شما هم مي خواهيد شخصيتتان را به کلي تغيير دهيد؟ فکر مي کنيد شخصيت الانتان اذيتتان مي کند و موجب ناراحتيتان است؟ ما به شما نشان مي دهيم که چطور اينکار را انجام دهيد

قدم اول: ببينيد مي خواهيد شخصيت جديدتان چطور باشد؟ مهربان و دوست داشتني؟ شوخ و بذله گو؟ جدي؟ بعد ببينيد که چه تغييراتي را بايد صورت دهيد.

قدم دوم: ببينيد چه چيزهايي را مي خواهيد از کسي کپي کنيد. فقط به آن طرف نگاه نکنيد و بگوييد، “آره، مي خوام شبيه اون بشم.” بايد ببينيد چه خصوصيتي در او وجود دارد که شما آن را تحسين مي کنيد. اينکه چطور با موقعيت هاي مختلف برخورد مي کنند، يا نحوه صحبت کردن يا انتخاب لغاتشان؟ همه اين مطالب را يادداشت کنيد.

قدم سوم: خصوصياتي مثبتي که دوست داريد را انتخاب کنيد. قسمت هاي آن شخصيتي که مي خواهيد شبيه او شويد را يادداشت کنيد. حتماً نحوه واکنش و برخورد آن شخصيت را هم يادداشت کنيد. شايد از نحوه برخورد او با موقعيت هاي مختلف خوشتان آمده است، شايد از نحوه رفتار او با ديگران، دوستيابي او و چيزهاي ديگر.

قدم چهارم: در نحوه حرف زدن خود تغيير ايجاد کنيد. آيا صدايتان موقع عصبانيت مي لرزد يا بلند حرف مي زنيد و يا آرام؟ سعي کنيد لحن صدايتان را عوض کنيد و قبل از رفتن به مرحله بعد، اين نحوه حرف زدن را با خودتان تمرين کنيد.

قدم پنجم: رفتارتان را تغيير دهيد. آيا دوست داريد درمقابل مسائل بي خيال و شاد باشيد؟ دوست داريد باهوش و زيرک به نظر برسيد؟ مي خواهيد از نظر ديگران فردي بذله گو و خوش مشرب باشيد؟ شايد عادت کردن به اين رفتارهاي جديد زمان ببرد، اما دست از تلاش برنداريد و قدم به قدم پيش رويد تا به هدفتان برسيد.

قدم ششم: عادات بدي را که قبلاً داشتيد  کنار بگذاريد. هميشه رگه هايي از شخصيت قبل در شما باقي مي ماند و اگر شخصيت بهتري مي خواهيد، پس بايد اعمال و رفتارتان را بهتر کنيد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا